Το σχολείο μας στο διάστημα!

Ξεκινώντας από τις αρχές του Οκτώβρη, οι Ε’ και ΣT’ τάξεις του σχολείου μας μαθαίνουν για τη ζωή στο Διεθνή Διαστημικό Σταθμό, τους πολύ ιδιαίτερους υπολογιστές Raspberry Pi και εξασκούνται σε βασικές γνώσεις της γλώσσας προγραμματισμού Python με σκοπό να συμμετάσχουν στη δράση του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος με τίτλο “Astro Pi – Misson Zero”. Σύμφωνα με τους κανονισμούς της δράσης αυτής, οι μαθητές, σε ομάδες των 2-4 παιδιών, θα γράψουν ένα πρόγραμμα σε γλώσσα προγραμματισμού Python με τη βοήθεια ενός online εξομοιωτή το οποίο θα εμφανίζει έναν χαιρετισμό στους αστροναύτες και θα ανιχνεύει τη θερμοκρασία στο εσωτερικό του διαστημικού σταθμού. Τα προγράμματα θα σταλούν στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Διαστήματος και από εκεί… στο διάστημα! Τα μηνύματα των παιδιών προς τους αστροναύτες θα εμφανιστούν στην οθόνη ενός υπολογιστή Raspberry Pi του Διεθνούς Διαστημικού Σταθμού από τις 12 Δεκέμβρη 2017 μέχρι την 1 Φλεβάρη 2018 και στη συνέχεια οι μαθητές θα λάβουν βεβαίωση για το πότε ακριβώς το δικό τους μήνυμα ταξίδεψε στο διάστημα.