edupass.gov.gr Η νέα πλατφόρμα δήλωσης του διαγνωστικού τεστ

Η  πλατφόρμα edupass.gov.gr , εγκαινιάζεται από τη Δευτέρα 1η Νοεμβρίου, για τα δημόσια σχολεία για την υποχρέωση δήλωσης του διαγνωστικού τεστ από την  πλατφόρμα self-testing.gov.gr στην edupass.gov.gr

Υπόχρεοι υποβολής αίτησης στην  edupass είναι:

(α) οι μαθητές/τριες,

(β) το εκπαιδευτικό προσωπικό και μέλη Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.),

(γ) κάθε άλλο φυσικό πρόσωπο, που συμμετέχει με φυσική παρουσία σε κάθε είδους εκπαιδευτική διαδικασία που διενεργείται εντός των χώρων της εκπαιδευτικής δομής («επισκέπτης»).

• Η  σχολική κάρτα θα εκδίδεται από την πλατφόρμα
  • Οι μαθητές οφείλουν να φέρουν μαζί τους τη Σχολική Κάρτα

Κατηγοριοποίηση

Δίπλα στο ονοματεπώνυμο της  δήλωσης  διαγνωστικού τεστ του μαθητή, θα   αποδίδεται ένας λεκτικός χαρακτηρισμός που αντιστοιχεί στις ακόλουθες καταστάσεις:

) μη επιτρεπτή παρουσία, με «ΚΟΚΚΙΝΟ» χρώμα

(β) επιτρεπτή παρουσία, με «ΠΡΑΣΙΝΟ» χρώμα

(γ) άγνωστη κατάσταση – απαιτείται περαιτέρω έλεγχος, με “ΓΚΡΙ” χρώμα ή τη λέξη «ΑΓΝΩΣΤΟ» όπου απαιτείται περαιτέρω έλεγχος (όπως, παραδείγματος χάριν, σε περιπτώσεις κατά τις οποίες δεν έχει (εγκύρως) υποβληθεί δήλωση μέσω της πλατφόρμας «edupass.gov.gr» ή έχει εμφιλοχωρήσει κάποιο σφάλμα στη σχετική διαδικασία).

Από τη διεύθυνση του σχολείου