10η Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου  με σύνθημα:  “Η κίνηση δίνει ζωή” γιορτάσαμε την ημέρα του σχολικού αθλητισμού. Οι μαθητές και μαθήτριες από το πρωί  παρακολούθησαν παρουσιάσεις με ολυμπιακά αγωνίσματα, δημιούργησαν  εικαστικά έργα, έπαιξαν επιτραπέζια παιχνίδια με θέμα τους Ολυμπιακούς Αγώνες και απόλαυσαν οργανωμένα παιχνίδια στην αυλή του σχολείου υπό την καθοδήγηση του γυμναστή Νικόλαου Χρόνη. Μέσα από τις οργανωμένες κινητικές δραστηριότητες, αναδείχθηκαν οι θετικές επιδράσεις της άθλησης στον χαρακτήρα των παιδιών:

*Βελτίωση αυτοπειθαρχίας και υπευθυνότητας.
*Ανάπτυξη αυτοεκτίμησης και αυτοπεποίθησης.
*Ανάπτυξη ικανότητας καθορισμού στόχων και αντιμετώπισης της ήττας.
*Καλλιέργεια του ομαδικού πνεύματος, του σεβασμού προς τον άλλο.
*Ανάπτυξη ηγετικών δεξιοτήτων.
*Ψυχαγωγία.

Το σχολείο μας είχε τη χαρά να υποδεχτεί τον Αιγιώτη πρωταθλητή Ελλάδος στην ποδηλασία, Χρήστου Τζερετζούλια, ο οποίος μας παρουσίασε το Ολυμπιακό  άθλημα της ποδηλασίας, μας συμβούλεψε για τρόπους ασφαλής  κίνησης των ποδηλάτων και συζήτησε με τα παιδιά  τη σκληρή και επίμονη  δουλειά που απαιτείται για την επίτευξη υψηλών στόχων στον αθλητισμό. Ακολούθησε επίδειξη αντοχής με το αγωνιστικό  του ποδήλατο. Στο τέλος όλα τα παιδιά βραβεύτηκαν για την συμμετοχή τους στη “Μέρα Αθλητισμού” από τον Αιγιώτη πρωταθλητή με μετάλλια που έφτιαξαν σε οι μαθητές των Α’, Ε’ και ΣΤ’  τάξεων.

Η Δ/ντρια

Παναγιώτα Λαμπρακάκη