Μ’ ένα βιβλίο αγκαλιά…

Την Παρασκευή 9-2-24 το νηπιαγωγείο Ροδοδάφνης, στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Ανακαλύπτοντας τους πολύτιμους θησαυρούς των βιβλίων», επισκέφτηκε τη δανειστική βιβλιοθήκη του σχολείου μας «Γεωργία & Ιωάννης Παναγιωτόπουλος». Οι μικροί μας φίλοι περιηγήθηκαν στον χώρο της βιβλιοθήκης κι έπειτα κάθισαν αναπαυτικά στο «χαλί των ιστοριών», όπου απόλαυσαν το παραμύθι «Ο μικρός ραφτάκος» που αφηγήθηκε η εκπαιδευτικός κ. Ελευθεριώτη με τη συνοδεία παντομίμας από την εξαιρετική ομάδα των μαθητών της Ε΄-Στ΄ τάξης. Στη συνέχεια συζήτησαν για τα βιβλία και τον δανεισμό τους και τέλος, μέσα από μια μεγάλη ποικιλία βιβλίων, επέλεξαν αυτό που τους άρεσε για να το πάρουν μαζί τους. Μαζί με το βιβλίο πήραν ως δώρο έναν σελιδοδείκτη και απέσπασαν την υπόσχεση πως θα τους χορηγηθεί η «κάρτα μέλους» της βιβλιοθήκης ώστε να δανείζονται τους «μικρούς – μεγάλους θησαυρούς» της. Ήταν μια ακόμα πετυχημένη δράση που στοχεύει στην ομαλή  μετάβαση των μαθητών του Νηπιαγωγείου στο Δημοτικό.