«Σκουπιδοανασκαφή & O κήπος των σκουπιδιών»

Στα πλαίσια του 2ου κύκλου των εργαστηρίων δεξιοτήτων με θέμα την ανακύκλωση οι μαθητές της Α΄ μαζί με τους  μαθητές της Γ΄ Δ΄ τάξης και τις εκπαιδευτικούς κ. Τσάκωνα Αντωνία και κ. Ζώτου Όλγα  έπαιξαν ένα βιωματικό παιχίδι στην αυλή του σχολείου με στόχο την ευαισθητοποίηση για τις επιπτώσεις της ρύπανσης των θαλασσών. Πιο συγκεκριμένα χρησιμοποιώντας μία λαβίδα προσπαθούσαν ένας ένας να καθαρίσουν διάφορα σκουπιδάκια που βρισκόταν μέσα στο νερό μίας λεκάνης. Αφού αναγνώρισαν από τι υλικό είναι φτιαγμένα, ακολούθησε συζήτηση για τη ρύπανση των θαλασσών και τι μπορούμε να κάνουμε εμείς γι αυτό.

Στη συνέχεια ακολούθησε ένα πείραμα. Αρχικά συζήτησαν πόσο καιρό κάνουν τα σκουπίδια να διασπαστούν κι έπειτα  έθαψαν σε μία γωνιά της  αυλής του σχολείου διαφόρων ειδών σκουπίδια( φλούδα μπανάνας, πλαστικό καπάκι, κομμάτι πλαστικής σακούλας, αλουμινένιο καπάκι, χαρτομάντηλο) βάζοντας τεμπέλες. Θα τα ξεθάψουν σε δύο μήνες για να δούνε τα αποτελέσματα. Στο τέλος οι μαθητές έκαναν υποθέσεις για το τι νομίζουν πως θα συμβεί.