ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024_2025

Σας ενημερώνουμε πως οι εγγραφές στην Πρώτη (Α΄) τάξη  θα γίνουν  από 1 μέχρι και 20 Μαρτίου  2024 και αφορούν στα  παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως 31-12-2018.

Απαραίτητα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την εγγραφή στην Α΄ Τάξη:

• Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου
  • Βιβλιάριο Υγείας του μαθητή, όπου θα φαίνεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) που θα δοθεί από το σχολείο.
  • Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας  ( Λογαριασμός Δ.Ε.Η , Ο.Τ.Ε , συμβόλαιο ενοικίου).
  • Αίτηση – Υπεύθυνη δήλωση (Π.Δ. 79/2017) γονέων/κηδεμόνων, η οποία   θα συμπληρωθεί  και θα υπογραφεί στο σχολείο και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες του παιδιού.

Δεν απαιτείται η προσκόμιση Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς.

• Οι αλλοδαποί μαθητές που δε δύνανται να προσκομίσουν το πιστοποιητικό γέννησης μπορούν να εγγραφούν με ληξιαρχική πράξη γέννησης.
  • Τα δικαιολογητικά εγγραφής των αλλοδαπών μαθητών χρειάζεται  να είναι επίσημα μεταφρασμένα.
  • Σε περίπτωση εκπρόθεσμων  αιτήσεων εγγραφών (μετά τις 20 Μαρτίου), αυτές θα γίνονται στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας.

Για πληροφορίες για τις εγγραφές επικοινωνείτε με το  σχολείο στο τηλ.: 2691071333

Φ.621383Δ1_ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Η Δ/ντρια