Βιωματικό Εργαστήριο για τη Μετάβαση στο Γυμνάσιο

Τo Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Αχαΐας «Καλλίπολις» τη Δευτέρα 15 Απριλίου  υλοποίησε  Βιωματικό Εργαστήριο  με τους μαθητές και μαθήτριες της Ε’ και Στ’ τάξης    με θέμα: « Η ομαλή μετάβαση στο Γυμνάσιο». Σκοπός του εργαστηρίου ήταν η ενδυνάμωση των μαθητών και η διαχείριση των συναισθημάτων που βιώνουν σε κάθε νέα αλλαγή. Οι μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν και να μοιραστούν τις σκέψεις και τα συναισθήματα τους   μέσα από  δραστηριότητες , ενώ αναγνώρισαν τα δυνατά σημεία προσωπικότητας, στα οποία θα πρέπει να εστιάζουν  και να  ενισχύουν για να προσαρμόζονται σε νέες καταστάσεις. Ευχαριστούμε πολύ την  Κοινωνική Λειτουργό του κέντρου “Καλλίπολις” κ. Βίκυ Κυρίτση για την πολύ ωραία και ουσιαστική συνεργασία που είχε με τα παιδιά μας.