Ολυμπιακή Εβδομάδα στα Σχολεία: Γνωριμία με Ολυμπιονίκες

Η  Ολυμπιακή Εβδομάδα στα Σχολεία  έχει ως βασικό σκοπό να προσεγγίσει και να συμπεριλάβει όλους όσοι εμπλέκονται με την αγωγή και την εκπαίδευση, να εμπνεύσει, να ευαισθητοποιήσει και να κινητοποιήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες στη διαμόρφωση συμπεριφορών και δεξιοτήτων, οι οποίες εκπορεύονται από το πνεύμα του Ολυμπισμού. Στα πλαίσια του εορτασμού της φετινής Ολυμπιακής Εβδομάδας η ΕΘΝΟΑ οργάνωσε δράσεις και διαδικτυακές συζητήσεις με Ολυμπιονίκες και διακριθέντες αθλητές. Οι μαθητές τους σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν σε ζωντανή σύνδεση τον Λευτέρη Πετρούνια και τη Βασιλική Μιλούση. Οι δύο Ολυμπιονίκες μας της ενόργανης γυμναστικής μίλησαν για τη ζωή τους και απάντησαν με χαρά στις ερωτήσεις τους. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης Λευτέρης Πετρούνιας μάλιστα βρισκόταν στο Ρίμινι, από το οποίο αργότερα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους ευρωπαϊκούς αγώνες. Αφηγήθηκαν ιστορίες για τα  παιδικά τους χρόνια, το καθημερινό τους πρόγραμμα, την πειθαρχία και τη διαχείριση του χρόνου τους, ενώ τόνισαν το σημαντικό ρόλο που παίζει η οικογένεια στη ζωή τους. Τέλος  συμβούλεψαν τα παιδιά να θέτουν στόχους και με επιμονή και υπομονή να τους πετυχαίνουν, χωρίς να τα παρατούν με την πρώτη δυσκολία.