Mission (Zero) Accomplished!

Την 1η Φεβρουαρίου 2018 ολοκληρώθηκε η εκπαιδευτική δράση της Ευρωπαϊκής Υπηρεσίας Διαστήματος με τίτλο “Mission Zero” στην οποία συμμετείχε το σχολείο μας. Τη μέρα αυτή μεταδόθηκαν στο διαστημικό σταθμό τα μηνύματα μαθητών από όλη την Ευρώπη και εμφανίστηκαν στους υπολογιστές Raspberry Pi του Σταθμού το ένα μετά το άλλο, σε μια διαδικασία που διήρκεσε περίπου 14 ώρες. Πάνω από 1700 ομάδες μαθητών από όλη την Ευρώπη έστειλαν τα μηνύματά τους στους αστροναύτες και ανάμεσα σε αυτές ήταν και οι 5 ομάδες των μαθητών των Ε και ΣΤ τάξεων του σχολείου μας. Με την ευκαιρία της δράσης αυτής μιλήσαμε για το διάστημα και το Διεθνή Διαστημικό Σταθμό, την εξέλιξη της τεχνολογίας και το πόσο η ύπαρξη του Σταθμού και τα πειράματα που διεξάγονται εκεί βασίζονται στις επιστήμες της Πληροφορικής και των Επικοινωνιών, ενώ τα παιδιά έμαθαν απλές εντολές προγραμματισμού σε python προκειμένου να προγραμματίσουν μόνοι τους το μήνυμά τους. Η Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Διαστήματος μας έστειλε και τις βεβαιώσεις των παιδιών για να θυμούνται τη συμμετοχή τους στη δράση! Το βίντεο που ακολουθεί είναι από το Διεθνή Διαστημικό Σταθμό, την ώρα που τρέχει ένας από τους κώδικες που έλαβαν.