“Το χθες … επικοινωνεί … με το σήμερα”

Οι μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών κκ. Κατεργάρη Αλέξη και Παπαδόπουλου Αλέξη την Παρασκευή 5 Οκτωβρίου 2018 συμμετείχαν στην εκπαιδευτική δράση που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του ΟΠΑΚΕ – ΟΤΕ στην Τέμενη Αιγίου. Οι μικροί μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν σχετικά με τις μεθόδους επικοινωνίας των αρχαίων Ελλήνων: τον Κρυπτογραφικό δίσκο του Αινεία, τον  Ημεροδρόμο και την αρχαία Φρυκτωρία. Στη συνέχεια της δράσης διαγωνίστηκαν με μαθητές άλλου σχολείου και κατάφεραν να πραγματοποιήσουν τη μεταφορά του δικού τους μηνύματος με απόλυτη επιτυχία. Αποτέλεσμα αυτής της επιτυχίας ήταν η προσφορά ενός laptop για το σχολείο από τους διοργανωτές της εκδήλωσης. Ευχαριστούμε θερμά την ΠΕΕ – ΟΤΕ για τη φιλοξενία και για την άρτια οργάνωση της εκπαιδευτικής δράσης.