4η Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με την ευκαιρία της 4ης Πανελλήνιας Μέρας Σχολικού Αθλητισμού πραγματοποιήθηκαν σήμερα στο σχολείο μας δράσεις που σκοπό είχαν να προβάλλουν την αξία του αθλητισμού αλλά και να αποτελέσουν αφορμή για άσκηση μέσα από το παιχνίδι. Νωρίς το πρωί οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τους παίκτες της ποδοσφαιρικής ομάδας ΠΑΕ Παναιγιάλειος, να μιλήσουν και να παίξουν ποδόσφαιρο μαζί τους. Στη συνέχεια, με την καθοδήγηση του γυμναστή του σχολείου, έπαιξαν διάφορα ομαδικά παιχνίδια με μπάλες, στεφάνια και πολλά χαμόγελα. Σειρά είχαν οι προβολές στο θεατράκι του σχολείου με μεταγλωττισμένη ταινία κινουμένων σχεδίων για τις τρεις πρώτες τάξεις και ξένη ταινία για τις μεγαλύτερες. Δεν έλειψαν και οι εικαστικές δημιουργίες με τη βοήθεια του εκπαιδευτικού εικαστικών του σχολείου.