Επέτειος 25ης Μαρτίου 1821

Η 25η Μαρτίου είναι  ημέρα μνήμης και τιμής της Επανάστασης του 1821 ενάντια στην οθωμανική αυτοκρατορία.

Σήμερα, καθώς οδεύουμε προς τον εορτασμό των 200 χρόνων από την κήρυξη της επανάστασης, οφείλουμε, με την ευκαιρία της ιστορικής αυτής επετείου, να αναστοχαστούμε όσα έγιναν τότε, θετικά και αρνητικά, έχοντας, όμως, πάντα στο μυαλό μας το πόσο σημαντικό ήταν το αιώνιο μήνυμα «Ελευθερία ή Θάνατος».

Μέσα σε αυτό το πλαίσιο οι μαθητές του Νηπιαγωγείου Ροδοδάφνης, με τις εκπαιδευτικούς κκ. Ανδρουτσοπούλου Παρασκευή και Τσουμπού Ελένη,

και οι μαθητές της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης του Δ.Σ. Ροδοδάφνης με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού τους κ. Παπαδόπουλου Αλέξη και τη συνδρομή της εκπαιδευτικού κ. Μπακάλη Ελένης τίμησαν τη μνήμη των ηρώων του 1821 με ποιήματα, τραγούδια (από τη χορωδία της Δ΄ τάξης) και δρώμενα.