Εγγραφές μαθητών στην Α΄ τάξη για το σχ. έτος 2021-2022

Αγαπητοί γονείς,

Σύμφωνα με την εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. ( ΕΞΕ – 22511 – 2021 – Εγγραφές μαθητών τριών στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2021-2022) οι εγγραφές στην Πρώτη (Α΄) τάξη πραγματοποιούνται από 1 μέχρι 20 Μαρτίου  2021 σύμφωνα με την τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορωνοϊού όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.).

Φέτος θα εγγραφούν τα παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2015 έως 31-12-2015

Στο σχολείο μας εγγράφονται μαθητές σύμφωνα με τη χωροταξική κατανομή (ΧΩΡΟΤΑΞΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ Δ.Σ. ΡΟΔΟΔΑΦΝΗΣ) της Διεύθυνσης Εκαπίδευσης Πρωτοβάθμιας Εκαπίδευσης ν. Αχαϊας.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή:

• Βιβλιάριο Υγείας του μαθητή, όπου θα φαίνεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  • Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) που θα προμηθευτείτε από το σχολείο.
  • Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας του μαθητή.  ( Λογαριασμός Δ.Ε.Η , Ο.Τ.Ε ή ενοικιαστήριο συμβόλαιο)
  • Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου
  • Αίτηση – Υπεύθυνη δήλωση (Π.Δ. 79/2017) γονέων/κηδεμόνων που θα συνταχθεί και θα υπογραφεί στο σχολείο ή θα υποβάλλεται και με ηλεκτρονικά μέσα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Δεν απαιτείται η προσκόμιση Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς.

Οι αλλοδαποί μαθητές που δε δύνανται να προσκομίσουν το πιστοποιητικό γέννησης μπορούν να εγγραφούν με ληξιαρχική πράξη γέννησης.

Τα δικαιολογητικά εγγραφής των αλλοδαπών μαθητών πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα.

Οι εκπρόθεσμες εγγραφές θα γίνονται στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας.

• Πληροφορίες για τις εγγραφές στο σχολείο, εργάσιμες ημέρες και ώρες τηλ.: 2691071333

Από το σχολείο