“ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ζωή”

Με το προαναφερόμενο στον τίτλο σύνθημα: “ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ζωή” πραγματοποιήθηκε σήμερα 3 Οκτωβρίου 2022 με απόλυτη επιτυχία η 9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής.

Αρχικά με τη βοήθεια κατάλληλου εποπτικού υλικού από το διαδίκτυο έγινε συζήτηση και ανάλυση των εννοιών: άθληση, αθλητισμός και αθλητικές δραστηριότητες.

Στη συνέχεια, οι μικροί μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε δράσεις όπως: τεχνική αργού τρεξίματος και απλές ασκήσεις προθέρμανσης με στόχο την ενίσχυση της ομαδικότητας και τη γνώση βασικών κινητικών δεξιοτήτων, τροποποιημένο παιχνίδι χειροσφαίρισης 2 Χ 2 με πάσες, παιχνίδια “τρέχω να βρω τη θέση μου” και “γατούληδες και ποντικοί”, σκυταλοδρομία σε κύκλο χωρίς σκυτάλες και σκυταλοδρομία με σκυτάλες και τέλος, η κλασική διελκυστίνδα.

Την άρτια οργάνωση των εκδηλώσεων είχε αναλάβει η εκπαιδευτικός ΠΕ11 κ. Πλασσαρά Δήμητρα.

Από τη διεύθυνση του σχολείου