Παίζω και Μαθαίνω στη Σκακιέρα

Το Δημοτικό Σχολείο Ροδοδάφνης  συμμετέχει στο Περιφερειακό Θεματικό Πολιτιστικό Δίκτυο “Παίζω και Μαθαίνω στη Σκακιέρα”. Πρόκειται για ένα Δίκτυο Σχολείων της Δυτικής Ελλάδας  που αξιοποιούν το σκάκι ως σημαντικό εργαλείο διαθεματικά  στη διδασκαλία.   Το πνευματικό αυτό παιχνίδι έχει  σημαντικά οφέλη για τους μαθητές:  καλλιεργεί τη μαθηματική λογική, την κριτική σκέψη, προσδίδει υπευθυνότητα, προπονεί τη μνήμη, προωθεί την ευγενή άμιλλα και ενθαρρύνει την κοινωνική ένταξη.  Στα πλαίσια του προγράμματος αυτού, τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου μας επισκέφθηκε   ο  Σχολικός Προπονητής  σκάκι  κ. Νίκος Νικολακόπουλος τόσο για να μας παρουσιάσει το σκάκι, όσο και για να μας διδάξει τους κανόνες του παιχνιδιού.  Στη συνέχεια οι μαθητές και μαθήτριες έπαιξαν σε σκακιέρες υπό την καθοδήγηση του προπονητή και δέχθηκαν τις πολύτιμες συμβουλές του. Όλα τα παιδιά έμαθαν πολλά,  ευχαριστήθηκαν με τη συμμετοχή τους στο παιχνίδι, το οποίο αγάπησαν και ξεκίνησαν μάλιστα με πολλή όρεξη τις επόμενες μέρες τις μεταξύ τους αναμετρήσεις.  Ευχαριστούμε τον κ. Νικολακόπουλο για την επίσκεψη και την πολύτιμη εμπειρία που προσέφερε στους μαθητές και μαθήτριές μας καθώς και για τα δώρα που μας  προσέφερε.

Η Δ/ντρια

Παναγιώτα Λαμπρακάκη