Επίσκεψη συγγραφέα

Λίγο πριν τα Χριστούγεννα το σχολείο μας  είχε τη χαρά να υποδεχθεί τη συγγραφέα  Αναστασία Ευσταθίου.  Οι μαθητές/τριες  των  Α’ και Β΄ τάξεων, πριν την πραγματοποίηση της συνάντησης, διάβασαν  το βιβλίο της “Χριστούγεννα στη Γελανδία”, επεξεργάστηκαν το κείμενο και  έκαναν ζωγραφιές. Οι μαθητές/τριες  των Γ΄ και ΄Δ΄ τάξεων, με τη βοήθεια και καθοδήγηση της θεατρολόγου του σχολείου κ. Αντωνία Τσάκωνα, παρουσίασαν  μικρά θεατρικά δρώμενα υποδυόμενοι τους ήρωες του βιβλίου,  απόλαυσαν και χάρηκαν με την ελευθερία του να αυτοσχεδιάζουν και να  μεταφέρονται σε κόσμους  μαγικούς επί σκηνής.  Στη συνέχεια παρουσιάστηκαν οι κανόνες  του   επιτραπέζιου παιχνιδιού:  “Roll A Story”, το οποίο  κατασκευάστηκε με αφορμή το παραμύθι. Οι παίκτες κινούνται με  πιόνια εκτελώντας θετικές και αρνητικές εντολές, ρίχνουν το ζάρι και πλάθουν προφορικά μια νέα ιστορία, ένα νέο επεισόδιο ανατροπής της πλοκής του παραμυθιού.  Η συγγραφέας ενθουσιάστηκε από το παιχνίδι και έπαιξε μαζί με τους μαθητές, ακούγοντας με θαυμασμό τις δικές τους φανταστικές ιστορίες.   Στο τέλος οι μαθητές των Ε΄ και Στ’ τάξεων της πήραν συνέντευξη  σχετικά με τη ζωή, το έργο της, τον τρόπο συγγραφής ενός βιβλίου. Η κ. Ευσταθίου απάντησε σε όλα με προθυμία,  έπαιξε μαζί τους,  μοίρασε και δέχτηκε χαμόγελα, αγκαλιές και  αγάπη ενώ τους ενθάρρυνε να ασχολούνται με τη λογοτεχνία, να διαβάζουν βιβλία και να δημιουργούν τις δικές τους ιστορίες με πολλή φαντασία! Ήταν μια επίσκεψη με μοναδική εκπαιδευτική φιλαναγνωστική αξία για τους μαθητές/τριες,  η οποία άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις !