Τα κάλαντα της Ειρεσιώνης από το Νηπιαγωγείο Ροδοδάφνης

Με χριστουγεννιάτικη διάθεση υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας τους μαθητές  και τις μαθήτριες του Νηπιαγωγείου για να πουν τα  αρχαία κάλαντα της Ειρεσιώνης.  Η Ειρεσιώνη ήταν  ένα κλαδί ελιάς (κότινος) ή δάφνης στολισμένο με κορδελάκια από λευκό και κόκκινο μαλλί, καρπούς, μικρά μπουκαλάκια γεμάτα κρασί, μέλι και λάδι ή και μικρές σφαίρες από μέταλλο, που παρίσταναν τον Ήλιο και τη Σελήνη. Το κρατούσαν  στα χέρια τους αγόρια, το περιέφεραν στους δρόμους της πόλης των Αθηνών τραγουδώντας τις καλένδες (κάλαντα) . Όταν γύριζαν  στο σπίτι τους κρεμούσαν την Ειρεσιώνη πάνω  από την εξώπορτα και την άφηναν εκεί μέχρι την ίδια ημέρα του νέου έτους. Το στόλισμα και η περιφορά της Ειρεσιώνης συνηθίζονταν στις γιορτές Πυανέψια και Θαργήλια. Οι γιορτές ήταν αφιερωμένες στη θεά Αθηνά, τον Απόλλωνα και τις Ώρες (Ευνομία, Δίκη, Ειρήνη). Πρόκειται για ένα αρχαίο έθιμο με το οποίο οι άνθρωποι ευχαριστούσαν τον Απόλλωνα για την καλή σοδειά του καλοκαιριού και εύχονταν ο ερχόμενος χρόνος να είναι επίσης ευνοϊκός.

Τα νήπια μας πρόσφεραν ένα αναμνηστικό φυλλάδιο που περιγράφει το έθιμο, από ένα κλαδί ελιάς στολισμένο με κορδέλες και ζωγραφιές τους και μας κέρασαν ξηρούς καρπούς. Τους ανταποδώσαμε το κέρασμα με σοκολατάκια  και τους χαρίσαμε το ζεστό μας χειροκρότημα για την πανέμορφη παρουσία τους!

Ευχαριστούμε  τις εκπαιδευτικούς  Ελένη Τσουμπού και Μαρία Ευθυμιοπούλου.