Πανελλήνια Μέρα Σχολικής Βίας

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού («school bullying»).  Σε  όλη τη διάρκεια της εβδομάδας  αφιερώσαμε χρόνο σε συζήτηση με τους μαθητές μας,  είδαμε animation και ταινίες, φτιάξαμε συνθήματα και κατασκευές , ενθαρρύνοντας όλους μας να ενώνουμε τις φωνές μας και να μιλούμε όταν ερχόμαστε αντιμέτωποι με φαινόμενα σχολικού εκφοβισμού.  Όλες αυτές οι  δράσεις ευαισθητοποίησης  είχαν ως σκοπό να μας παρακινήσουν να μιμούμαστε και να επιλέγουμε τα θετικά πρότυπα  και να μην παρασυρόμαστε σε ακραίες συμπεριφορές,  να γνωρίζουμε πως μπορούμε να επιλέγουμε  και να καταφεύγουμε σε μαθητές και ενήλικες ειρηνοποιούς- διαμεσολαβητές από τους οποίους να ζητάμε υποστήριξη και βοήθεια και  να τηρούμε  κανόνες που θα έχουμε συναποφασίσει για αρμονική συνύπαρξη σεβόμενοι ο ένας τον άλλον.