Τσικνοπέμπτη στη Ροδοδάφνη!

Το έθιμο της  Τσικνοπέμπτης τηρήθηκε και φέτος με μεγάλη χαρά και κέφι  στο σχολείο μας.  Στην αρχή τα παιδιά χόρεψαν το γαϊτανάκι -ένα από τα  αγαπημένα αποκριάτικα έθιμα  που συμβολίζει τον κύκλο της ζωής -και έγιναν όλα  κομμάτι του πολύχρωμου κύκλου της ζωής! Στη συνέχεια ο γυμναστής του σχολείου μας, παρουσίασε ομαδικά παιχνίδια με τη συμμετοχή όλων των τάξεων με θέμα το Καρναβάλι: σερπαντίνες κρυμμένες σε ποτηράκια, σκυταλοδρομίες με σχοινιά, παιχνίδια ταχύτητας και λεπτής κινητικότητας. Η θεατρολόγος του σχολείου επιμελήθηκε τα κοστούμια των παιδιών και το βάψιμό τους. Ο  Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων έψησε και πρόσφερε στους μαθητές μας σουβλάκια συνοδευόμενα από αναψυκτικά ενώ μικροί και μεγάλοι διασκέδασαν χορεύοντας  αγαπημένα καρναβαλικά τραγούδια.  Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων για την παρουσία του  και την πολύτιμη προσφορά του!  Και του χρόνου με υγεία!