Δόντια γερά και υγιεινή διατροφή

Στα πλαίσια υλοποίησης  δράσεων και παρεμβάσεων ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού, στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας σε Εθνικό Επίπεδο για το σχολικό έτος 2023-2024, τη Δευτέρα 11 Μαρτίου οι  μαθητές και μαθήτριες της Α’ και Β’΄ τάξης του σχολείου  μας, παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Στοματική Υγεία και Διατροφή». Έμαθαν για την υγιεινή διατροφή και το πόσο σημαντική είναι η  σωστή φροντίδα των δοντιών από μικρή ηλικία. Ακολούθησε προληπτικός οδοντιατρικός έλεγχος και στο  τέλος απόλαυσαν ένα υγιεινό και θρεπτικό  πρωινό με φρούτα. Ευχαριστούμε  πολύ για την πολύ χρήσιμη και ουσιαστική παρέμβαση την οδοντίατρο κ. Κολέζα Μαρία και την νοσηλεύτρια κ. Γούτου Ζωή από το Κέντρο Υγείας Αιγίου!