Παγκόσμια Ημέρα Ρομά

Η 8η Απριλίου είναι η Παγκόσμια Ημέρα Ρομά.

Την Δευτέρα 8 Απριλίου 2024, το σχολείο μας πραγματοποίησε διαδικτυακή συνάντηση με το το 6 ο Δημοτικό Σχολείο Μεσολογγίου. Πρόκειται για μια πρωτοβουλία του Δ.Σχ. Ροδοδάφνης με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ρομά.   Οι μαθητές των Τάξεων Υποδοχής και των δύο σχολείων γνωρίστηκαν και συζήτησαν μεταξύ τους. Οι εκπαιδευτικοί των δύο σχολείων μίλησαν για την σπουδαιότητα της ημέρας που γιορτάζεται. Οι μαθητές και μαθήτριες παρουσίασαν  μερικά από  τα έθιμά τους,  αντάλλαξαν κατασκευές (καλαθάκια πασχαλινά και σελιδοδείκτες) και ζωγραφιές, παρουσίασαν  αφίσες αφιερωμένες στην Παγκόσμια Ημέρα και τραγούδησαν ένα τραγούδι όλοι μαζί. Ακόμη οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας θέλοντας να παρουσιάσουν στοιχεία από τον δικό τους πολιτισμό, παρουσίασαν αποσπάσματα από το λεξικό που ετοιμάζουν   με λέξεις στη ρομανί και  στην ελληνική γλώσσα,  με την εκπαιδευτικό της Τάξης Υποδοχής, στα πλαίσια του ετήσιου σχεδίου δράσης της σχολικής μονάδας. Η εξάλειψη της σχολικής διαρροής και η κατανόηση της σημασίας της εκπαίδευσης αποτελούν έναν από τους βασικότερους πυλώνες του Συμβουλίου της Ευρώπης και της νέας Εθνικής Στρατηγικής για την ένταξη των Ρομά 2021-2030. Είναι χρέος, σε μια πολυπολιτισμική κοινωνία ισότητας και συμπερίληψης, να στηρίξουμε την ικανότητα των Ρομά στην κατανόηση μιας ή και περισσοτέρων προφορικών ιδιωμάτων της Ρομανί γλώσσας που θα μπορούσε να αποτελέσει το κλειδί και όχι την τροχοπέδη για τη συμπερίληψη των Ρομά στην εκπαίδευση.  Ευχαριστούμε και τις εκπαιδευτικούς κ. Παπαδημητρίου Μαρία και κ.Ζιάκα Χρυσοβαλάντου και τον τον διευθυντή κ Παπανικολάου Κωνσταντίνο για την άψογη συνεργασία.

Η Δ/ντρια

Παναγιώτα Λαμπρακάκη