Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Η 4 η Απριλίου  θεσμοθετήθηκε από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού από την τρέχουσα σχολική χρονιά 2023-24 ως Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας . Στο σχολείο μας προβάλλαμε  βίντεο, διαβάσαμε παραμύθια, κάναμε κατασκευές και  κολάζ με θέμα τη φιλοζωία. Μέσα από τις δράσεις μας θέλαμε να βοηθήσουμε τα παιδιά να αναπτύξουν ευαισθησία και σεβασμό προς τα ζώα και το περιβάλλον γενικότερα καθώς και να κατανοήσουν τη φυσική  συμπεριφορά των ζώων, τις ανάγκες τους και το ρόλο τους στο οικοσύστημα. Μαθαίνοντας πώς να φροντίζουν και να συμπεριφέρονται σωστά ένα ζώο, τα παιδιά μαθαίνουν επίσης την ευθύνη και τη φροντίδα που απαιτούν οι ζωντανοί οργανισμοί.   Η μέρα αυτή  ήταν μια ευκαιρία να αναγνωρίζουμε όλοι και περισσότερο οι μαθητές ως οι μελλοντικοί ενεργοί πολίτες την σημαντικότητα και την αξία του κόσμου των ζώων στην ζωή μας, όπως έχει πει και ο Μαχάτμα Γκάντι:” Ο πολιτισμός ενός έθνους φαίνεται από τον τρόπο που μεταχειρίζεται τα ζώα”.