Δράση μετάβασης για το Γυμνάσιο

Την Παρασκευή 19 Απριλίου είχαμε την χαρά να επισκεφθεί  το σχολείο μας η Δ/ντρια του 2ου Γυμνασίου κ. Δημουλά Κατερίνα, προκειμένου να γνωριστεί με τους και μαθήτριες της Στ΄ τάξης οι οποίοι θα φοιτήσουν  του χρόνου στο σχολείο της, να συζητήσει μαζί τους αλλά και να συνομιλήσει με τους γονείς τους για ζητήματα που τους απασχολούν. Πρόκειται για μια πρωτοβουλία που εντάσσεται στα πλαίσια του Ετήσιου Σχεδίου Δράσης της Σχολικής Μονάδας για τη Μετάβαση : “Ας ανοίξουμε τα φτερά μας σε νέες αλλαγές”. Η Δ/ντρια του Δημοτικού της παρουσίασε τα αποτελέσματα από ένα ερωτηματολόγιο που είχε χορηγηθεί στους γονείς και βάση αυτού ακολούθησαν χρήσιμα συμπεράσματα και εποικοδομητικός διάλογος με την κ. Δημουλά, τους γονείς και τα παιδιά.  Ήταν μια πολύ ουσιαστική και χρήσιμη  συνάντηση, η οποία πρόσφερε γνώσεις σε  μικρούς και μεγάλους  και συνέβαλλε στο να ξεπεραστούν φόβοι και ανησυχίες κατά τη μετάβαση στο Γυμνάσιο. Ευχαριστούμε τη Διευθύντρια του 2ου Γυμνασίου για  τον  χρόνο που μας διέθεσε, την λεπτομερή ενημέρωσή της καθώς  και τις πολύτιμες συμβουλές  που έδωσε στα παιδιά και στους γονείς! Μέσα σε ένα τέτοιο κλίμα συνεργασίας, χαράς και αισιοδοξίας  είμαστε σίγουροι πως τα παιδιά μας “θα ανοίξουν τα φτερά τους για νέες αλλαγές” με σιγουριά και αυτοπεποίθηση!