Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο

σχολείο.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, βάσει της εγκυκλίου με Αρ. Πρωτ. : 32128/ΓΔ4/28 -2-2019 του ΥΠ.Π.Ε.Θ., αφιερώθηκαν από τους εκπαιδευτικούς δύο διδακτικές ώρες με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού.

Η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κ. Ελευθεριώτη Σίσσυ -με τη συνδρομή της εκπαιδευτικού κ. Μπακάλη Ελένης- ανέλαβε μέσα από ποικίλες δράσεις να «περάσει» το μήνυμα στους μικρούς μαθητές επικαιροποιώντας τις σχέσεις εμπιστοσύνης μεταξύ τους -αλλά και μεταξύ αυτών και των εκπαιδευτικών του σχολείου- νοηματοδοτώντας με πολύ απλό τρόπο την έννοια της ετερότητας, της συνύπαρξης και της αποδοχής και τέλος  ενδυναμώνοντας τους διαύλους επικοινωνίας ανάμεσα σε όλα τα μέλη του σχολικού οργανισμού.