Το πείραμα του Ερατοσθένη

Τη Δευτέρα 26 Μαρτίου στις 12:41 το μεσημέρι πραγματοποιήσαμε στο σχολείο μας το “Πείραμα του Ερατοσθένη”, μια δράση την οποία συνδιοργάνωσαν  Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Κω και Θεσπρωτίας, με την υποστήριξη του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και της Πανελλήνιας Ένωσης Υπευθύνων ΕΚΦΕ (ΠΑΝΕΚΦΕ). Στη δράση συμμετείχαν φέτος 815 σχολεία σε όλη την Ελλάδα. Η δράση αυτή μας έδωσε την ευκαιρία να επαναλάβουμε το ιστορικό πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της περιφέρειας της Γης. Το πείραμα μας έδωσε την ευκαιρία να μιλήσουμε για πολλά θέματα των μαθηματικών, της φυσικής και της γεωγραφίας, όπως οι γωνίες και οι παράλληλες ευθείες, το νήμα της Στάθμης, το γεωγραφικό μήκος και πλάτος της γης, τα στοιχεία του κύκλου. Συζητήσαμε επίσης για το πώς ο Ερατοσθένης μέτρησε αποστάσεις και γωνίες με τα μέσα της εποχής και κυρίως θαυμάσαμε το πώς με μια απλή ιδέα μπορεί να κάνει κανείς μεγάλες ανακαλύψεις.

Η διεξαγωγή του πειράματος έγινε από τους μαθητές της ΣΤ τάξης, οι οποίοι παρουσίασαν το πείραμα στους μαθητές των μικρότερων τάξεων και στη συνέχεια πραγματοποίησαν τις μετρήσεις. Το πείραμα είχε αρχικά προγραμματιστεί για την προηγούμενη εβδομάδα, τη μέρα της ισημερίας, αλλά λόγω έλλειψης ηλιοφάνειας αναβλήθηκε και πραγματοποιήθηκε σήμερα με τον ήλιο να παίζει κρυφτό αλλά τελικά να εμφανίζεται την κρίσιμη στιγμή της καταγραφής των μετρήσεων!